wrz 15 2016

Uczulenie na mleko - jak je wykryć?


Komentarze: 0

XXI wiek to nie tylko wiek nietypowego rozwoju przemysłu i techniki. To także okres, w którym obserwuje się coraz wyższą ilość alergików.


Uczulonym można być wręcz na wszystko - od roztoczy, przez jady owadów, aż po pyłki traw. Jednak jednymi z najczęściej występujących uczuleń są alergie pokarmowe - a wśród nich - alergia na nabiał.

Nie ma dokładnych badań, jednoznacznie potwierdzających, co jest jej przyczyną. Wiemy wyłącznie, że uczulenie na mleko może być spowodowane zbyt wczesnym jego wprowadzeniem do diety dziecka - dlatego też pediatrzy zalecają, aby dziecko do ukończenia pierwszego roku życia nie spożywało w ogóle produktów pochodzenia krowiego.

Uczulenie może pojawić się jednak w każdym okresie życia człowieka - najciężej jest, gdy ujawnia się ono u niemowląt, ponieważ, gdy mama nadal wyraża chęć karmienia piersią, także ona musi odstawić całkowicie produkty mleczne.

Oznaki nietolerancji laktozy są niezwykle różne, wobec tego dość ciężko jest szybko postawić trafną diagnozę. Możemy obserwować pojawiające się wysypki na ciele, takie jak pokrzywka czy atopowe zapalenie skóry. Po spożyciu pokarmów mlecznych może także dochodzić do niestrawności, biegunek czy bólów żołądka. Dodatkowo, co jest najbardziej niebezpieczne, pojawiać się mogą reakcje astmatyczne, czyli zwężenie dróg oddechowych utrudniających oddychanie.

Jeśli podejrzewamy u siebie lub u któregoś z członków rodziny uczulenie na mleko, warto zrobić testy na alergię - są to najbardziej pewne metody określające, czy nasze podejrzenia są słuszne.
Jeżeli tak, nie trzeba się przejmować - w dzisiejszych czasach w sklepach dostępnych jest tyle zamienników mleka, że prawie nie dostrzeżemy naszych ograniczeń.

Więcej na temat "uczulenie na mleko" na stronie Alergiczne.info - serwis dzięki któremu powstał ten wpis.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz